aicen 3 Takipçi | 26 Takip
Kategorilerim
Diğer İçeriklerim (2)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (3)
13 11 2016

SİMYACI

                    

 

 Bir tüccar Mutluluğun Gizi'ni öğrenmesi için oğlunu insanların en bilgesinin yanına yollamış. Delikanlıbir çölde kırk gün yürüdükten sonra, sonunda bir tepenin üzerinde bulunan güzel bir şatoya varmış. Söz konusu bilge burada yaşıyormuş.

Bir ermişle karşılaşmayıbekleyen bizim kahraman, girdiği salonda hummalıbir manzarayla karşılaşmış: Tüccarlar girip çıkıyor, insanlar bir köşede sohbet ediyor, bir orkestra tatlıezgiler çalıyormuş; dünyanın dört bir yanından gelmişlezzetli yiyeceklerle dolu bir masa da varmış. Bilge sırayla bu insanlarla konuşuyormuşve bizim delikanlıkendi sırasının gelmesi için iki saat beklemek zorunda kalmış.
Delikanlının ziyaret nedenini açıklamasını dikkatle dinlemişbilge, ama Mutluluğun Gizi'ni açıklayacak zamanı olmadığınısöylemişona. Gidip sarayda dolaşmasını, kendisini iki saat sonra görmeye gelmesini salık vermiş.
"Ama sizden bir ricada bulunacağım" diye eklemişbilge, delikanlının eline bir kaşık verip sonra bu kaşığa iki damla sıvıyağkoymuş. "Sarayıdolaşırken bu kaşığıelinizde tutacak ve yağıdökmeyeceksiniz."
Delikanlı sarayın merdivenlerini inipçıkmaya başlamış, gözünükaşıktan ayıramıyormuş. İki saat sonra bilgenin huzuruna çıkmış. "Güzel, demişbilge, peki yemek salonundaki Acem halılarınıgördünüz mü? Bahçıvan Başı'nın yaratmak için on yıl çalıştığıbahçeyi gördünüz mü? Kütüphanemdeki güzel parşömenleri fark ettiniz mi?"
Utanan delikanlı hiçbir şey göremediğini itiraf etmek zorunda kalmış. Çünkübilgenin kendisine verdiği iki damla yağıdökmemeye çabalamış, başka bir şeye dikkat edememiş.
"Öyleyse git, evrenimin harikalarını tanı" demişona bilge. "Oturduğu evi tanımadan bir insana güvenemezsin."İçi rahatlayan delikanlıkaşığıalıp sarayıgezmeye çıkmış. Bu kez, duvarlara asılmış, tavanlarısüsleyen sanat yapıtlarına dikkat ediyormuş. Bahçeleri, çevredeki dağları, çiçeklerin güzelliğini, bulunduklarıyerlere yakışan sanat yapıtlarının zarafetini görmüş. Bilgenin yanına dönünce, gördüklerini bütün ayrıntılarıyla anlatmış.
"Peki sana emanet ettiğim iki damla yağnerede?" diye sormuşbilge.
Kaşığa bakan delikanlı, iki damla yağın dökülmüşolduğunu görmüş.
"Peki" demişbunun üzerine bilgeler bilgesi, "Sana vereceğim tek bir öğüt var: Mutluluğun Gizi dünyanın bütün harikalarınıgörmektir, ama kaşıktaki iki damla yağıunutmadan.
Bu kitabı okumanız şart!..

36
0
0
Yorum Yaz